STAWELL Secondary College hosted its annual awards and presentation assembly via an online media in 2021.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Due to the coronavirus pandemic, and the restrictions in place, the Secondary College was forced to prerecord the session with no audience.
FULL VIDEO AT BOTTOM OF ARTICLE
AWARD WINNERS
Year Seven:
Stephanie Diviny - English
Joseph De Leon - Mathematics and Chinese
Charlotte Butcher - Chinese
Sasha Woltjen - Science and Humanities
Sarah Dean - Science
DYalan Jansen Van Vuren - Health and Physical Education
Jack O'Neill - Humanities and Food Technology
Noah Wiesner - Digital Technology
Zali Harrison - Materials (Wood)
Tanisha Campbell-Huruglica - Materials (Wood)
Harleigh Friend - Art
Year Eight:
D'Artagnan Walls - English, Drama and Visual Communication Design
Akaila Hameka - English, Humanities, Systems and Chinese
Sophie Martin - Mathematics
Kalya Membrey - Mathematics
Jade Oates - Science
Georgie Stewart - Science
Rohan Humphries - Health and Physical Education
Makala Basset - Humanities
Angus Bertram - Textiles
Cooper McDougall - Drama and Systems
Vashti Reciszen - Visual Communication Design
Belladonna Morris - Chinese
Year Nine:
Millie Chester - English, Drama and Chinese
Ava Duxson - English and Textiles
Abbey Johnson - English and Humanities
Oscar Reading - Mathematics and Food Technology
Laura Cooper - Science and Visual Communications Design
Tobie Ripper - Science
Lillie Broomw - Health and Physical Education and Textiles
Kiah Harrison - Health and Physical Education and Art
Jake Pridan - Humanities and Visual Communication Design
Nicholas Soule - Drama
Ben Matthews - Systems and Material (Metal)
Xander Gragasin - Information Technology
Joel Evans - Visual Communication Design
Year 10:
Kiri Artz - English, Chinese and Health
Kendra Gooden - English
Charlotte Delley - Science and Textiles
Madi Taylor - Health and Physical Education, Commerce and Sport Science
Grace Hopwood - Health and Physical Education and Chinese
Natalie Wemyss - Advanced Mathematics and Physical Sciences
Ashley Basset - Drama
Breanna Howat-Harvey - Drama
Dachael Hameka - Systems
Hope Broome - Materials (Woods)
Jessica Meyer - Materials (Woods)
Jasmin Gibson - Information technology
Max Crooke - Information Technology, Visual Communication Design, Core Mathematics, and Life Sciences
Casey Knight - Art and Life Sciences
Chloe Moloney - Food Technology
Jasmine Thompson - Sport Education
Jonah O'Shannessy - Sport Education
Molly Orr - Sport Science
Year 11 - Units one and two:
Melissa Sanders - English, Chinese (Language), Culture and Society, Maths Methods and Chemistry
Dacheal Hameka - General Mathematics
Lachlan Dalkin - Specialist Mathematics
Liana McIntosh - Biology and Physical Education
Kaylee Ripper - Food Studies, Visual Communication Design, Health and Human Development and Pyscology
Natalie Wemyss - Legal Studies
Phoebe Bretherton - Legal Students and Studio Arts
Chelsea Peachy - Physics
Joshua Pavey - Psychology
Jemma Peters - Physical Education
Bonnie Weir - Literacy
Scarlett Leeke - Numeracy
Jack Mason-Perrin - Personal Development Skills.
Music Awards:
Sarah Dean - Beginner Instrumentalist
Nicholas Soule - Band, Ensemble
Millie Chester - Most outstanding music student
Chinese Language Awards:
Year 9: Ava Duxson and Abbey Johnson
Year 10: Marcos Allen and Dacheal Hameka
Year 11: Melissa Sanders and Chelsea Peachey
Encouragement Awards:
VCE Biology - Jessa Enriquez
VCE Health and Human Deveopment - Phoebe Breatherton
Sports Excellence Award:
Isabella Simmons
Furthering Academic and Personal Achievement Scholarships:
Year 7: Joesphy Albert de Leon
Year 8: Vashti Reciszen
Year 9: Jessica Cunnigham
Year 10: Hope Broome
All Rounder Award:
Bonnie Weir
Marrung Award:
Albert Eldridge
Senior Start Up Scholarship:
Jasmine Thompson
2019 Defence Force Long Tan Leadership and Teamwork Awards:
Year 10: Ashley Gerada
Year 12: Izel Contayoso
Year 11 VCE Encouragement Scholarship:
Jemma and Charli Peters
Outstanding Achievement in Vocational Pathways Award: William Delley
Year 11 Physics Encouragement Award: Lachlan Dalkin
VCAL Dux Award: Gabriel Tonkin
Gabriel said he thought he had performed well at school during the year - but taking home the top honour in VCAL was still rewarding.
"The teachers had indicated that I was one of the top of the class," he said.
"It was a pretty tough year, but we didn't do too much work during lockdown.
"It was hard because the things we do are very hands on so we needed the teachers to be there and explain how to do it and show us."
Gabriel said it was a matter of playing catch up when classes resumed.
"Once I understood what we needed to do I helped my fellow students," he said.
"If a teacher wasn't there or running late I felt a responsibility to stand up and be a bit of a leader."
Gabriel studied VCAL, personal development skills, literacy, VCE product design and VCE further maths.
"I want to try and get an apprenticeship in building and construction," he said.
"If not that just try and find a job for a bit to figure out what I want to do besides being in the building industry."
While you're with us, you can now receive updates straight to your inbox from the Stawell Times-News. To make sure you're up-to-date with all the news from across the region, sign up here.
If you are seeing this message you are a loyal digital subscriber to The Stawell Times-News, as we made this story available only to subscribers. Thank you very much for your support and allowing us to continue telling Stawell's story. We appreciate your support of journalism in our great town.