THE start of the Horsham District Football Netball League season will be pushed back a week to April 14 following the release of a revised draw today.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The season continues to feature 18 rounds with clubs each set to have two byes during regular rounds in place of the general bye on the June long weekend.
Laharum will enjoy an extra week to prepare for the season because of the round one bye while the other 10 teams will ready themselves for different opponents.
Venues will be confirmed for dual club grounds by Friday.
Horsham District league 2018 draw
Round 1, April 14
Noradjuha-Quantong v Jeparit-Rainbow
Swifts v Pimpinio
Natimuk United v Rupanyup
Kalkee v Edenhope-Apsley
Taylors Lake v Harrow-Balmoral
Laharum Bye
Round 2, April 21
Jeparit-Rainbow v Laharum
Pimpinio v Noradjuha-Quantong
Rupanyup v Swifts
Edenhope-Apsley v Natimuk United
Harrow-Balmoral v Kalkee
Taylors Lake Bye
Round 3, April 28
Laharum v Pimpinio
Noradjuha-Quantong v Rupanyup
Swifts v Edenhope-Apsley
Natimuk United v Harrow Balmoral (Anzac Day match on April 25, venue to be confirmed)
Kalkee v Taylors Lake
Jeparit-Rainbow Bye
Round 4, May 5
Rupanyup v Laharum
Edenhope-Apsley v Noradjuha-Quantong
Harrow-Balmoral v Swifts
Taylors Lake v Natimuk United
Pimpinio v Jeparit-Rainbow
Kalkee Bye
Round 5, May 12
Laharum v Edenhope-Apsley
Noradjuha-Quantong v Harrow-Balmoral
Swifts v Taylors Lake
Natimuk United v Kalkee
Jeparit-Rainbow v Rupanyup
Pimpinio Bye
May 19 – interleague v Warrnambool District league
Round 6, May 26
Harrow-Balmoral v Laharum
Taylors Lake v Noradjuha-Quantong
Kalkee v Swifts
Edenhope-Apsley v Jeparit-Rainbow
Rupanyup v Pimpinio
Natimuk United Bye
Round 7, June 2
Laharum v Taylors Lake
Noradjuha-Quantong v Kalkee
Swifts v Natimuk United
Jeparit-Rainbow v Harrow-Balmoral
Pimpinio v Edenhope-Apsley
Rupanyup Bye
Round 8, June 9
Kalkee v Laharum
Natimuk United v Noradjuha-Quantong
Taylors Lake v Jeparit-Rainbow
Harrow-Balmoral v Pimpinio
Edenhope-Apsley v Rupanyup
Swifts Bye
Round 9, June 16
Laharum v Natimuk United
Noradjuha-Quantong v Swifts
Jeparit-Rainbow v Kalkee
Pimpinio v Taylors Lake
Rupanyup v Harrow-Balmoral
Edenhope-Apsley Bye
Round 10, June 23
Swifts v Laharum
Natimuk United v Jeparit-Rainbow
Kalkee v Pimpinio
Taylors Lake v Rupanyup
Harrow-Balmoral v Edenhope-Apsley
Noradjuha-Quantong Bye
Round 11, June 30
Laharum v Noradjuha-Quantong
Jeparit-Rainbow v Swifts
Pimpinio v Natimuk United
Rupanyup v Kalkee
Edenhope-Apsley v Taylors Lake
Harrow Balmoral Bye
Round 12, July 7
Jeparit-Rainbow v Noradjuha-Quantong
Pimpinio v Swifts
Rupanyup v Natimuk United
Edenhope-Apsley v Kalkee
Harrow-Balmoral v Taylors Lake
Laharum Bye
Round 13, July 14
Laharum v Jeparit-Rainbow
Noradjuha-Quantong v Pimpinio
Swifts v Rupanyup
Natimuk United v Edenhope-Apsley
Kalkee v Harrow-Balmoral
Taylors Lake Bye
Round 14, July 21
Pimpinio v Laharum
Rupanyup v Noradjuha-Quantong
Harrow-Balmoral v Natimuk United
Taylors Lake v Kalkee
Jeparit Rainbow, Swifts, Edenhope-Apsley Bye
Round 15, July 28
Laharum v Rupanyup
Noradjuha-Quantong v Edenhope-Apsley
Swifts v Harrow-Balmoral
Natimuk United v Taylors Lake
Jeparit-Rainbow v Pimpinio
Kalkee Bye
Round 16, August 4
Edenhope-Apsley v Laharum
Taylors Lake v Swifts
Kalkee v Natimuk United
Rupanyup v Jeparit-Rainbow
Noradjuha-Quantong, Harrow-Balmoral, Pimpinio Bye
Round 17, August 11
Laharum v Harrow-Balmoral
Noradjuha-Quantong v Taylors Lake
Swifts v Kalkee
Jeparit-Rainbow v Edenhope-Apsley
Pimpinio v Rupanyup
Natimuk United Bye
Round 18, August 18
Taylors Lake v Laharum
Kalkee v Noradjuha-Quantong
Natimuk United v Swifts
Harrow-Balmoral v Jeparit-Rainbow
Edenhope-Apsley v Pimpinio
Rupanyup Bye
August 25: Second elimination final
August 26: First elimination final
September 1: Second semi-final
September 2: First semi-final
September 8: Preliminary Final
September 15: Grand Final